Odkrywamy piękny Poczdam

14.9.16

Dzień dobry! Dzisiaj zabieram Was na wycieczkę po magicznym Poczdamie. Kto nigdy tam nie był, ten nie wie jakie skarby skrywa to miasto. Ponad 20 zamków i pałaców, najpiękniejszy ogród jaki widziałam, zaczarowane dzielnice i wiele innych nieodkrytych miejsc. Najczęściej zwiedzamy Berlin i na tym koniec. Warto jednak zajrzeć do jego sąsiada i odkryć piękno i historię, jaką kryje w sobie to miasto. Jeśli mieszkacie blisko zachodniej granicy naszego kraju, to odpalajcie auto i odkryjcie Poczdam Gotowi na zwiedzanie? :)Zaczynamy od jednej z głównych atrakcji, czyli Nowego Pałacu znajdującego się w przepięknym  parku Sanssouci. Barokowy pałac jest ogromny i przepiękny, robi niesamowite wrażenie. Król Prus Fryderyk II Wielki był niecierpliwy i chciał mieć go do dyspozycji jak najszybciej, przez co był on budowany w pośpiechu i bardzo często jest w renowacji. Niech Was nie zmyli wzór cegły, jest ona tylko namalowana i imituje mur ceglany. Pałac oraz znajdujące się naprzeciwko dawne budynki gospodarcze dla służby, kuchnia królewska i kolumnadę zdobią okazałe figury z piaskowca.

Spacerując po parku, który jest olbrzymi (ma powierzchnię prawie 300ha i ponad 70km ścieżek), przepiękny i niesamowicie zadbany trafiliśmy na Pawilon Chiński, czyli dawne miejsce spotkań towarzyskich. Jest on zbudowany na planie trójlistnej koniczyny i posiada wspaniałe werandy z pozłacanymi kolumnami zbudowanymi z piaskowca.

Pałac Sanssouci to chyba najbardziej znane i rozpoznawalne miejsce na mapie samego parku, jak i miasta. Znajduje się we wschodniej części parku, powstał w latach 1745–1747 i był rezydencją letnią Fryderyka II Wielkiego. Pałac ten  w 1990 roku trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Sprzed pałacu rozciąga się przepiękny na widok na ogród i wielką fontannę otoczoną marmurowymi rzeźbami rzymskich bogów.

Będąc w Poczdamie warto również odwiedzić jedną z najbardziej znanych i modnych dzielnic miasta - kwartał holenderski. To dzielnica składająca się z 130 ceglanych domów z białymi wysokimi oknami. Kiedyś było to miejsce, w którym mieszkali holenderscy rzemieślnicy, którzy przybyli tutaj na zaproszenie Fryderyka Williama I w celu rozbudowy miasta. Aby czuli się tutaj jak najlepiej, powstała ta oto dzielnica, która dzisiaj cieszy się dużą popularnością. Mieści się w niej wiele małych sklepików, kawiarni i restauracji oraz bardzo drogich apartamentów. Dzielnica holenderska słynie również z serników wypiekanych od 1992 roku. Przyznaję, że sernik, który mieliśmy okazję spróbować był bardzo smaczny, niezwykle lekki i delikatny. Będąc w Poczdamie koniecznie wybierzcie się na pyszny sernik i kawę. :)

Na sam koniec przeniosę Was w kompletnie inne miejsce, jakby nie z tej epoki. Aleksandrowka to dzielnica z kilkunastoma domkami z ogromnymi ogrodami z licznymi drzewami owocowymi. Niemiecki cesarz Fryderyk Wilhelm III kazał wybudować 13 domów na znak przyjaźni niemiecko-rosyjskiej. Domy wbrew pozorom nie zostały wybudowane całe z drewna a z cegły i obłożone drewnianymi palami. Jeśli chcecie jechać ulicami miasta i nagle trafić do tak wyjątkowego miejsca, to koniecznie wybierzcie się do Poczdamu.You Might Also Like

20 komentarze

 1. Świetne miejsca! Chętnie bym się tam wybrała! Uwielbiam zwiedzać zamki, muzea itp :) Miałabym tam swój raj :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakie piękne pałace, a te dzielnice! Super, mam nadzieję, że też uda mi się zobaczyć te miejsca na żywo:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Az mi sie zatesknilo za Europa!

  Pozdrawiam z Kalifornii!

  Paulina
  www.shenska.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Po obejrzeniu tych zdjęć, już wiem, że muszę tam jechać!

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniałe miejsce! Cudownie byłoby zrobić tam zdjęcia stylizacji. I nie tylko, oczywiście ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. może i mi uda się kiedyś wybrać do tego miejsca:)

  OdpowiedzUsuń
 7. cudowna architektura, piękne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pięknie! Odrobinę kojarzy mi się z polskim Wilanowem :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Te pałace wyglądają wspaniale, nie słyszałam nigdy o tym miejscu, także dzięki za polecenie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękne miejsce, nigdy tam nie byłam :) cieszę się, że miałam okazję przenieść się tam chociaż na chwilę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. słyszałam, że jest to na prawdę piękne miasto ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. uwielbiam zamki, świetna wycieczka :)

  OdpowiedzUsuń
 13. łał, cudowna architektura <3

  ---------------------------
  http://fashionelja.pl

  OdpowiedzUsuń
 14. Moja siostra jak zamieszkała w Niemczech 10 lat temu to to było pierwsze miejsce które odwiedziła:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Boże jak tam jest pieknie :)!!!! Cudowne zdjecia !!!!!

  OdpowiedzUsuń
 16. Pierwszy raz wyjechałam za granicę na studiach na Targi Turystyczne w Berlinie. Mieszkaliśmy wtedy w Poczdamie w Dzielnicy Holenderskiej, nie zwiedziłam tam prawie niczego bo nie było na to czasu, ale to miasto tak mnie zauroczyło że przyrzekłam sobie powrót do tego miejsca. Minęło 15 lat, obietnicy jeszcze nie spełniłam, ale dziękuję Ci za tego posta , bo wróciły wspomnienia i chyba w końcu trzeba wdrożyć jakiś realny plan powrotu do naszych zachodnich sąsiadów. Bardzo chciałabym zobaczyć te wszystkie miejsca w których byłaś.Pozdrawiam. Renata G. Kentak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poczdam jest podobno jednym z najdroższych miast do życia w Niemczech, ale z pewnością pięknym i mającym w sobie to coś. Pozdrawiam :)

   Usuń